יום שבת, 15 בפברואר 2014

חדשות טובות: המועמדים הגרועים ביותר הודחו מהמרוץ להחלפת ריצ'ארד פאלק


UN Watch שמחים לבשר כי אחרי קמפיין בו חשפנו את הטיותם של המועמדים המובילים להחלפתו של ריצ'ארד פאלק כדווח המיוחד של האו"ם לסוגיית "הפרות עקרונות היסוד לחוק הבינלאומי מצד ישראל", חמישה מתוך ששת המועמדים נפסלו. 

מדובר על תבוסה קשה לפעילה האנטי-ישראלית פיליס בניס, שרק לפני מספר ימים הצהירה בפומבי כי: "דרך אגב, חלק מכם וודאי כבר יודעים זאת, אני נמצאת כעת ברשימת המועמדים הקצרה להחליף את הקולגה והחבר שלי ריצ'ארד פאלק כדווחית המיוחדת של האו"ם לזכויות אדם בשטחים הפלסטינים הכבושים. תהליך הבחירה יצא לדרך במועצת זכויות האדם שבג'נבה. אעדכן בהמשך". 

כעת אנחנו יודעים: בניס הודחה. מדובר לא פחות מניצחון קטן לאמת במערכת זכויות האדם הגלובאלית.
בנוסף, פאנל הבדיקה של חמשת האומות – שבאופן חריג מורכב השנה כמעט לחלוטין ממדינות לא-דמוקרטיות – גיבש רשימה סופית ששמה סוף למועמדותם של ארבעה אנטי-ישראלים משוחדים נוספים, ש-UN Watch התנגד למועמדותם נחרצות: כריסטין צ'אנט, מיכאל מנספילד, וויליאן שאבאס ויוהנס וייז'נברג

 צ'אנט פיקחה על וועדת חקירה חד צדדית של מועצת זכויות האדם, שבשנת 2012 הביאה את ישראל להיעדרות של שנתיים מהמועצה.

מנספילד ושאבאס החזיקו תפקידי מפתח ב'בית הדין על שם ראסל בנושא פלסטין', שדמה יותר למשפטי שדה.
וייז'נברג, שליח הולנד לשעבר לערב הסעודית, האשים את ישראל ב'התפתחות רצח עם' ועתיד להגיע לקטאר לכנס בנושא ירושלים.


כל המועמדים הללו - הודחו.
במקום, לנשיא מועצת זכויות האדם הוגשה רשימה של שלושה מועמדים. לאחר התייעצות עם המדינות החברות – הכוללות קבוצות ערביות ואיסלמיות חזקות – הנשיא יקבל את החלטתו לקראת סוף חודש מרץ.

המועמדת המובילה כעת של פאנל הבדיקה היא כריסטין קרנה [Christina Cerna], שפרשה לפני שלוש שנים מתפקיד מומחית זכויות האדם בארגון מדינות אמריקה היושב בוושינגטון.

במעשה הוגנות שנדיר לראות במסדרונות האו"ם, הפאנל העניק משקל מיוחד לעובדה כי קרנה, בניגוד לאחרים, "לא החזיקה בעבר בתפקיד ציבורי בנושאים הקשורים למנדט".

אין ספק כי זו אכן נקודה לזכותה, זאת בנוסף לעבודה כי קרנה לא רדפה אחרי התפקיד המוטה באופן בלעדי, אלא הגישה מועמדות גם לארבעה תפקידים נוספים במועצה.

עם זאת, ולמרבה הצער, ברור מטופס המועמדות של קרנה כי אין בכוונתה לשנות את המנדט המשוחד, מנדט שלפני אמנסטי אינטרנשיונל הוא מושחת מיסודו, פועל נגד המדינה היהודית, וייחודי במערכת האו"ם בשל התמקדותו הבלעדית בהפרות לכאורה של צד אחד בלבד – ישראל. תוך ביזיון ההליך ההוגן הבסיסי, המנדט המוכתם מניח מראש כי ישראל לעולם תמצאה אשמה בהפרות זכויות אדם.

המועמדת המדורגת שניה ברשימת הפאנל היא הפרופסורית מאוניברסיטת לונדון לכלכלה כריסטין שינקין [Christine Chinkin] הידועה בתור אחת ממובילות דו"ח גולדסטון הידוע לשמצה. בהינתן וכי כבר פעמים היא שיתפה פעולה עם הלובי החזק במועצה – הלובי הערבי, שינקין צפויה לקבל את תמיכתם.

מועמד הפאנל האחרון הוא ג'ון קרונה [John Cerone], פרופסור בבית-הספר למשפט של ניו-אינגלנד. למרות שהוא לא הופיע ברשימת הנבלים של UN Watch, יש להטיל ספק באובייקטיביות של קרונה וזאת לא רק בגלל שהוא מעוניין לתפוס תפקיד כה מוטה ופוליטי. כשהרשות הפלסטינית ביקשה מעמד מדינתי באו"ם – תוך הפרת  הסכמי אוסלו שקבעו כי אין לשנות את מעמד הגדה ורצועת עזה לפני סוף המשא ומתן – קרונה מיהר להגן על רמאללה.

המינוי יוכרז על ידי נשיא המועצה בסוף מרץ. על ממשלות שבאמת ובתמים מאמינות בעקרונות זכויות האדם לקרוא במידי לביטולו המוחלט של המנדט.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה