יום שני, 21 באוקטובר 2013

ערב הסעודית מקבלת תשבחות בסקירת דוח האו"ם על מצב זכויות האדם במדינה

UN WATCH קורא לסעודים למשוך את מועמדותם מהבחירות למועצת זכויות האדם שתתקיים ב-12 לנובמבר.

ג'נבה, 21 באוקטובר 2013 – בזמן שמועצת זכויות האדם של האו"ם בחנה הבוקר את מצב זכויות האדם בערב הסעודית, מיעוט מדינות דמוקרטיות כגון קנדה, בריטניה וצ'כיה הביעו דאגה לגבי זכויות הנשים במדינה, בעוד ששאר המדינות מאפריקה, אסיה ואמריקה הלטינית התגייסו להגן ולשבח את אחד ממשטרי הדת המדכאים ביותר בעולם. (ראו מטה את ההצהרות מהיום המשבחות את מצב זכויות האדם בערב הסעודית).


מתוך 95 מדינות שניצלו את הבמה לדבר, 82 שיבחו את ערב הסעודית. "היינו עדים היום לעוד פגישה של מה שלצערנו הפך לקהילה של תשבחות הדדיות, כשמדינה אנטי-דמוקרטיות כמו סין הקומוניסטית מהללת את ערב הסעודית הפונדמנטליסטית, בעוד שמחר, כשסין תהיה מושא המועצה לביקורת, הסעודים יחזירו לה טובה", אמר הלל נוייר, המנכ"ל UN WATCH, ארגון לא ממשלתי הפועל למען קידום זכויות אדם. הארגון,  הממוקם בג'נבה, כבר שנים מעיד בפני גופי האו"ם השונים על דיכוי הנשים בערב הסעודית ועל הפרות זכויות האדם החמורות שקורות במדינה מידי יום.

למרות ההכרה הרחבה בערב הסעודית כמשוללת זכויות נשים, חופש דת וחירויות פוליטיות, נוייר טוען כי המדינה צפויה לזכות במקום במועצת זכויות האדם של האו"ם בבחירות הקרובות שיתקיימו ב-12 בנובמבר, על ידי העצרת הכללית של האו"ם. ערב הסעודית הדהימה את העולם רק ביום שישי האחרון כאשר דחתה את המושב שקיבלה במועצת הביטחון. 
 
UN WATCH יחד עם קואליציה של ארגוני זכויות אדם מפצירים בשגרירה האמריקאית סמנתה פאוור ובשרת החוץ של האיחוד האירופאי קטרינה אשטון להנהיג אופוזיציה נגד בחירתה של ערב הסעודית למועצת זכויות האדם, אותה מכנה נוייר "פסגת הצביעות". בשבועות הקרובים, UN WATCH תביא מתנגדי משטר ידועים לאו"ם על מנת להתניע אופוזיציה נגד ערב הסעודית ו"מועמדים מגוחכים" אחרים.

"להפוך את ערב הסעודית לשופטת העולמית לזכויות נשים וחופש הדת יהיה כמו למנות פירומן לראש מכבי האש בעיר", אומר נוייר.

אחרי שערב הסעודית הציגה את הפני מועצת זכויות האדם דוח בן 30 עמודים על מצב זכויות האדם במדינה, קיימה המועצה היום שלוש שעות של "דיון אינטראקטיבי", כשכמעט 100 מדינות נשאו נאומים והמשלחת הסעודית מעת לעת הגיבה. מכניזם זה, המכונה "ביקורת תקופתית אוניברסאלית" (UPR - Universal Periodic Review), מבקר כל חברה באו"ם פעם בארבע שנים. מחר יהיה תורה של סין.

"מדינה שמערכת המשפט שלה באופן עקבי מלקה קורבנות אונס במקום להעניש את האונסים לא הייתה צריכה לקבל דברי שבח נרגשים על ידי חברות הארגון העליון לזכויות אדם של האו"ם", אומר נוייר.

"במקום, על העולם היה להפנות אצבע מאשימה לשימוש הכוחני בעונשים אכזריים, לא הומאניים ומשפילים, כגון מלקות, קטיעות וניקור עיניים", אומר נוייר, שציין כי עינויים אלו ואחרים תועדו במסמכים שהוגשו לאו"ם על ידי אמנסטי אינטרנאשנל וארגוני NGO אחרים.

"מדוע אף אחד לא אתגר את המשטר הסעודי על 53 הנוצרים שנאסרו השנה על ידי משטרת הדת תחת הפשע שהם התפללו בבית פרטי, או על כך שהומוסקסואליות היא פשע שדינו מוות, כשראשיהם של הומואים נערפו בפומבי?" שואל נוייר.

UN WATCH שיבח את מיעוט המדינות שכן אתגרו את ערב הסעודית. קנדה גינתה בחריפות את הפגיעה המתמשכת של המשטר הסעודי בחופש הדת וזכויות הנשים, וקראה לסיום האיסור על נשים לנהוג. אירלנד קראה לסיום מערכת הפטרונות הגברית. גרמניה דיברה נגד נישואי ילדים. בריטניה ביקרה את ערבה הסעודית על מערכת המשפט הפלילי שלה. צ'כיה דיברה בזכות חופש הדיבור, הביטוי וההתאגדות.

תשבחות מקצה לקצה על מצב זכויות האדם בערב הסעודית

טורקיה: 'אנו משבחים את ערב הסעודית על העלייה המשמעותית בשיעור הנשים בשירות האזרחי'.
תוניסיה: 'אנו משבחים את ערב הסעודית על המאמצים שנקטה להתאים את החוק הפנימי עם החוק הבינלאומי של אמנות זכויות האדם'.
פלסטין: 'יש לציין את מאמציה של ערב הסעודית להגן ולקדם זכויות אדם'.
סומליה: 'ערב הסעודית משמרת את ההגנה והשמירה על זכויות האדם בחשיבות עליונה'.
פקיסטן: משבחים 'צעדים ראויים לשבח שנקט הממשל הסעודי לקידום והגנה על זכויות ילדים ונשים'.
ניקרגואה: 'יש לציין את ההתקדמות שעשה ערב הסעודית בזכויות הילד, סחר באנשים והשינוי החוקתי בזכויות הנשים'.
מאוריטניה, סגן נשיא מועצת זכויות האדם של האו"ם (ומדינה אשר בה מתקיימת עבדות): 'אנחנו משבחים את ערב הסעודית על שהיא תמיד מבקשת לחזק את זכויות האדם... אנחנו משבחים את ערב הסעודית על ההתקדמות שעשתה במתן זכויות בסיסיות, על ההתקדמות בתחום הסוציו-אקונומי, על ההשתתפות של נשים בכל דרגות החברה. אנחנו מקווים לראות שגשוג וקידמה נוספים בערב הסעודית'.
מולדובה: 'אנו משבחים את השיפור של ערב הסעודית בתחום הנשים'.
לוב: 'ערב הסעודית ממשיכה לחזק את זכויות האדם ולקדמם, וזה ראוי להערכתנו'.
מצרים: 'אנו משבחים את ההתקדמות של ערב הסעודית בהגנה וקידום זכויות האדם, ומברכים את העבודה שנעשתה בתחום חיזוק מעמד האישה'.
צרפת: 'אנו משבחים את ערב הסעודית על ההתקדמות שעשתה בתחום מעמד האישה ומקומה בחברה'.
דנמרק: 'אנו משבחים את ההתקדמות שעשתה ערב הסעודית בשנים האחרונות בנושא קידום הנשים'.
קובה: 'אנו משבחים את ערב הסעודית על יישום ההמלצות שניתנו למדינה בביקורת האחרונה. בתחומים רבים ישנה התקדמות חיובית, כגון בחינוך ובבריאות'.
סין: 'אנו מעריכים את האמצעים שנעשו לקידום זכויות הילד ואת הדיאלוג לקידום סובלנות דתית'.
קמבודיה: 'אנו מציינים את ההתקדמות שנעשתה בתחום התעסוקה, החינוך והביטחון החברתי'.
אפגניסטן: 'אנו משבחים את ערב הסעודית על שהיא ממשיכה להעצים את השמירה וההגנה על זכויות האדם'.
ווייטנאם: 'משבחים את מאמצי ערב הסעודית במאבק בסחר באנשים ובאפליה; מאמצים אלו מעודדים...'.
ונצואלה: 'ההרשמה למערכת החינוך היסודית הגיעה ל-96.6%. אנו מברכים את ערב הסעודית...'.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה