יום שלישי, 10 בדצמבר 2013

מבחני כניסה פוליטיים מסננים מועמדים פרו ישראלים למשרות באו"ם

פוסט זה הוא תרגום חלקי של מאמר דעה של מנכ"ל UN Watch הלל נוייר. לכתבה המלאה באנגלית לחצו כאן.

בזמן שהאומות המאוחדות חוגגות היום את יום זכויות האדם ומציינים 65 שנה להכרזת זכויות האדם הבינלאומית, הגוף העולמי נדרש לענות לשאלות קשות בנוגע למה שנראה כשימוש פוליטי במבחני הכניסה לארגון על מנת לתעדף מועמדים פרו-פלסטינים (תרגום מלא למבחן הכניסה בהמשך הפוסט).

לפני דור, נשיא ארה"ב ברק אובמה לא היה יכול לעסוק בין היתר בתחומי המשפט, החינוך והממשל במדינות הדרום, עקב חוקים המפלים על בסיס גזעי ועל שום צבע עורו.


היום, משרות במשרד לזכויות אדם של האו"ם יהיו חסומות בפני הנשיא עקב מבחן העסקה מפלה לכאורה המבקש לסנן מועמדים המחזיקים בדעה שונה מהקו האנטי-ישראלי של המשרד.


כל מי שבדומה לנשיא ארה"ב הביע בפומבי את התנגדותו לבידודה של ישראל ולדה-לגיטימציה שמדינות רבות מנסות לעשות לה באו"ם, לא יוכל להשלים את המבחן בתום לב.


לפי מסמך שמפרסם היום UN Watch באופן בלעדי, מועמדים מסוימים למשרות במשרד הנציב העליון לזכויות אדם של האו"ם (OHCHR) – הגוף האזרחי המשרת את 47 חברות מועצת זכויות האדם – נדרשו לענות על מבחן שהניח מראש הסכמה עיוורת עם טענותיה של פלסטין על אופייה הקרימינלי של ישראל באו"ם.


המבחן נפתח בתיאור מקרה. שלושה חוקרים של מועצת זכויות האדם של– בנושא דיור הולם, מים ותברואה והזכות למזון, שלחו מכתבי האשמות לישראל בהם 'הביעו חששות כבדים לגבי הריסת הבתים, מכלי המים ומבני החקלאות בגדה המערבית'.


מקרה הבוחן ממשיך וקובע כי 'ארגונים לא ממשלתיים וגופי או"ם' מעודדים כעת את שלושת המומחים להוציא הודעה לעיתונות בנושא. "גופי האו"ם" שאינם מפורטים כלל יכולים למעשה לנוע ממזכ"ל האו"ם בן קי-מון ועד למשטרים רודניים החברים באו"ם כמו משטר המרצחים הסורי או זה האיראני.


בינתיים, "הדרישה הפלסטינית להכרתה כמדינה חברה נידון במועצת הביטחון ובעצרת הכללית".

בסעיף הראשון, לאחר שהונחו העובדות, המועמדים מתבקשים לנסח טיוטת מזכר למשרד הנציב העליון המייעץ לשלושת המומחים לגבי החסרונות והיתרונות של הוצאת הודעה לעיתונות, או לחילופין לנסח טיוטת הערות בה ישתמשו המומחים בראיונות על העיתונות בנושא האשמותיהם נגד ישראל.

בסעיף השני נדרשים המועמדים לנסח מבנה רעיוני להפקת אירוע פומבי במטה האו"ם שבניו-יורק שיקדם את נושא הפרות זכויות האדם שמבצעת ישראל.

המועמדים נדרשים לרדת לפרטי האירוע ולהציע קונספט, פורמט, דוברים אפשריים, קהל ייעד וצעדים נוספים – אשר אותם יהיה ניתן "להציג בפני מדינות שאולי יהיו מעוניינות לתמוך באירוע מסוג זה". סוריה? איראן? שוודיה?


מבחן זה של האו"ם חושף בעיות עמוקות בשני רמות שונות.

ראשית, המבחן באופן ברור מעדיף מועמדים התומכים בקיום אירועים חד צדדיים המתמקדים בהאשמות כלפי ישראל בזמן שהם מתעלמים לחלוטין מהפרות זכויות אדם חמורות המתבצעות על ידי חמאס, הג'יהאד האסלאמי והרשות הפלסטינית.


שנית, המבחן – אשר ללא ספק משקף את שיטות העבודה האמתיות של משרד הנציב העליון, מציג כניעה מדאיגה שטרם תועדה של הרמות המקצועיות בפני ההטיה הפוליטית של גופי האו"ם השונים.


פוסט זה הוא תרגום חלקי של מאמר דעה של מנכ"ל UN Watch הלל נוייר. לכתבה המלאה באנגלית לחצו כאן.לפניכם תרגום מטלת הכתיבה למועמדים המבקשים להגיש מועמדות למשרות במשרד הנציב העליון לזכויות אדם של האו"ם. 


מטלת כתיבה


הדווחים המיוחדים של האו"ם [Special Rapporteurs] בתחום הזכות לדיור הולם, הזכות למים ותברואה והזכות למזון העבירו טענות כלפי ישראל בהם העלו חששות מהריסת הבתים, מכלי המים ומבני החקלאות בגדה המערבית במהלך שנת 2011. ארגונים לא ממשלתיים וגופי או"ם מבקשים לעודד את הדווחים המיוחדים להוציא הודעה לעיתונות בנושא. במקביל, בקשתם של הפלסטינים לקבלת מעמד מדינתי נידון הן במועצת הביטחון של האו"ם והן בעצרת הכללית .


1. אנא ענו על אחת מהשאלות הבאות - 1.1 או 1.2 [מקסימום 700 מילה].

1.1. אנא נסח/י טיוטת תדרוך לראש הסניף לנהלים מיוחדים [Special Procedures Branch], המעוניין להציג לשלושת בעלי המנדט את היתרונות והחסרונות בהוצאת הצהרה לעיתונות בעת הזו.

או

1.2 אנא נסח/י טיוטת הערות לאחד משלושת בעלי המנדט (לבחירתך) בו יוכלו להשתמש לראיונות המשך עם עיתונאים


2. אנא נסח/י מסגרת רעיונית (תוכן, פורמט, משתתפים אפשריים וקהל, שלבים נדרשים ועוד) למארגני אירוע צד [Side Event] בנושא, שיתקיים במהלך הצגת הדוחות של סניף הנהלים המיוחדים לעצרת הכללית, אותו יהיה אפשר להציג למדינות המבקשות לתמוך באירוע מסוג זה [מקסימום 1500 מילה].
 

WRITTEN EXERCISE

The Special Rapporteurs on the Right to Adequate Housing, on the Rights to
Water and Sanitation and on the Right to Food have been sending allegation
letters to Israel raising concerns about the demolition of houses, water
tanks and agricultural structures in the West Bank throughout 2011. NGOs
and UN actors are encouraging them to issue a press release on their
concerns. At the same time, the Palestinian request for recognition of
statehood is being discussed at the Security Council and General Assembly.

1.      Please choose either exercise 1.a. or exercise 1.b. [maximum
700 words]:

     1.a. Please draft a briefing note for the Chief of the Special
     Procedures Branch, who would like to advise the three mandate holders
     on the pros and cons of issuing such a press release and its timing.

     OR

     1.b. Please draft speaking notes for one of the three mandate holders
     (your choice) to be used if a journalist wishes to follow up with a
     telephone interview.
 2.      Please draft a concept note (substance, format, possible
     participants and audience, steps needed, etc) for the organization of
     a side event on this topic, to be held during the presentation of
     special procedure reports to the General Assembly, which could be
     shared with States that may wish to sponsor such an event. [maximum
     1,500 words]


אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה